
Ačkoli se výzkumu Alzheimerovy nemoci věnuje mnoho vědeckých týmů, lék, který by vzniku onemocnění zabránil, zatím neexistuje. Jsou však známy faktory působící preventivně. K nejdůležitějším patří fyzická i duševní aktivita a stravovací návyky. Na zásadách předcházení Alzheimerově nemoci je založena aplikace Terrapino, která uživatelům denně předkládá nové úkoly k řešení a udržuje je v mentální i fyzické kondici. Má pomoci v boji proti Alzheimerově chorobě a zaměřuje se na její prevenci.
Terrapino je první komplexní mobilní aplikací zaměřenou na screening a prevenci Alzheimerovy nemoci. Uživatele informuje o zásadách zdravého životního stylu, motivuje je a odměňuje za dodržování zdravého životního stylu, přistupuje k nim individuálně a poskytuje odpovědi na mnoho otázek spojených s diagnostikou a léčbou této nemoci.
„Počet lidí trpících Alzheimerovou nemocí a demencí se bude stále zvyšovat. Je to důsledek stárnutí populace a změn životního stylu. Mezi faktory, které k rozvoji demence přispívají, patří například nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření, vysoký krevní tlak a cukrovka. V prevenci by tedy mohla pomoci jednoduchá opatření, jako je zdravější životní styl, snížení výskytu rizikových faktorů a včasná diagnostika již vzniklého onemocnění, protože léčba už dokáže Alzheimerovu nemoc pouze zpomalit,“ uvádí profesor Jakub Hort z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Pod jeho vedením navrhla skupina odborníků dotazník ARA (Alzheimer Risk Assessment), který ze vztahu dotazovaného k celé škále těchto faktorů posuzuje individuální míru rizika onemocnění. Skupina současně přišla s hypotézou, že aktivní změnou určitých návyků lze dosáhnout i pozitivních změn ve vztahu k míře rizika anebo k rozvoji Alzheimerovy nemoci.
Atraktivní podoba, interaktivita, aktuálnost a odborný obsah předurčují aplikaci k tomu, aby se stala každodenním průvodcem pro osoby preventivně pečující o své zdraví a vyznávající zdravý životní styl. Další cílovou skupinou jsou lidé s nějakou zkušeností s touto nemocí a také osoby pečující a blízké. Výstupy navíc pomohou v dalším výzkumu prevence a léčby Alzheimerovy nemoci.
Vznik aplikace podpořila Nadace pojišťovny Kooperativa v rámci své dlouhodobé strategie zaměřené na prevenci mimo jiné i v oblasti zdraví. Dalším podporovatelem aplikace je také Alzheimer nadační fond.
Aplikace je dostupná zdarma v AppStore a Google Play. Po registraci stačí vyplnit ARA dotazník a aplikace spočítá ARA skóre neboli pravděpodobnou míru rizika Alzheimerovy nemoci a doporučí každodenní aktivity, na které je potřeba se zaměřit. V první fázi jde především o chůzi a kognitivní trénink mozku. Každý den aplikace zadává uživateli nové aktivity v podobě her, a to jak početních, tak slovních a sleduje a vyhodnocuje počet ušlých kroků. Součástí je i Wordle, jednodušší hra vycházející z populárního scrabblu, která procvičí slovní zásobu a schopnost kombinovat. Terrapino své uživatele neustále motivuje k plnění nových aktivit tím, že bodové konto, které s plněním aktivit narůstá, mohou kdykoliv vyměnit za benefity podporující zdraví mozku.
Aplikaci podpoří komunikace ve spolupráci s odbornými lékaři, zejména neurology. Během několika týdnů bude také spuštěna informační kampaň v ordinacích, potažmo čekárnách lékařů.
Zdroj
https://www.mediaguru.cz/clanky/2023/04/na-trh-prichazi-terrapino-bojuje-proti-alzheimeru/